Hingedeaeg on sügisene periood eesti rahvakalendris, mil austati ja oodati koju surnud esivanemate hingi. Põhjarannikul on seda nimetatud ka jaguajaks (umbes 1. novembrist mardipäevani kestnud periood). Hingedeaja sisse on kuulunud kindlasti hingedepäev, 2. november.
Hingedeajal (neljapäeva õhtuti) oodati hingesid koju. Sel puhul kaeti neile tuppa, sauna või toapealsele laud, mille äärde kutsusid peremees ja perenaine hingi nimepidi toitu maitsma. Neil paluti kaitsta põldu ja karja. Hingedeaja lõpul tänati ja saadeti hinged taas ära.
Hingedeajal oli keelatud müra tegemine, naljatamine, naermine, kisamine, kärarikkad tööd nagu puude lõhkumine. Samuti olid keelatud villa ja lõngaga seotud tööd.
Hingedeaja ilmad arvati olevat pimedad, udused ja sumedad.
1990. aastatel levis tava süüdata hingedepäeval koduakendel ja kalmistul sugulaste haudadel lahkunute mälestuseks küünlad.
http://www.folklore.ee/Berta/tahtpaev-hingedepaev.php
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/suuta-kuunal-tana-on-hingedepaev.d?id=26636305
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7d/Candleburning.jpg

Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar